Av Riksrevisionens granskning framgår att ett vanligt förekommande problem vid bostadsförmedling är att dokumentation saknas. Framförallt saknas dokumentation om förmedlad information mellan mäklare och konsument. På grund av detta uppstår ofta problem vid tvister då ord står mot ord. Riksrevisonen begär nu att regeringen ser över dokumentationskravet i Fastighetsmäklarlagen för att antalet tvister mellan konsumeter och mäklare ska minska.
Mäklarsamfundet anser att Riksrevisionen skjuter långt över målet.
– Enligt mäklarlagen ska mäklaren lämna råd och upplysningar som säljare och köpare behöver där information om jordabalkens felregler och köparens undersökningsplikt ingår. Rådgivningen om undersökningsplikten, som Riksrevisionen angriper, fullgörs i mycket hög grad. Härtill kommer att besiktning av anlitad besiktningsman förekommer i uppskattningsvis 80 procent av alla småhusöverlåtelser. Då ytterligare information om felregler och undersökningsplikten lämnas av besiktningsmannen. Information finns också att tillgå i stor omfattning på mäklarnas hemsidor, hos Mäklarsamfundet och hos Fastighetsmäklarnämnden, säger Lars Kilander, VD för Mäklarsamfundet Bransch.
Enligt Mäklarsamfundet fungerar informationsgivningen väl idag. De problem som finns ligger i huvudsak hos spekulanterna som får information men inte tar den till sig. Det gäller vare sig informationen är skriftlig eller muntlig. Många mäklare har idag i sina mäklarsystem checklistor där man bockar av vilken information som lämnats. Checklistorna signeras även av den blivande köparen. Problemet finns på det psykologiska planet eftersom köparen inte är fullt mottaglig för negativ eller ifrågasättande information då han tävlar i budgivning om en bostad som han nästan kan sägas var förälskad i. Köparen bagatelliserar helt enkelt informationen eftersom köparen inte vill att det skall vara något fel, säger Lars Kilander.
Om det behövs förändringar är det då lagstiftningsvägen man ska gå?
– Fastighetsmäklare lever bokstavligt talat på kundernas förtroende. Det kan man inte vinna genom lagstiftning. Lagstiftning kan vara rätt väg i konkreta frågor och när det gäller mäklaransvar, men relationen till kunderna kan man inte med framgång lagstifta om. Mäklarutbildningen är numera en tvåårig akademisk utbildning. Den innehåller mycket faktabaserad kunskap som byggnadsteknik, juridik och ekonomi. Utbildningen saknar dock helt beteendevetenskap, informationsteknik och en dos pedagogik. Det är något som branschen efterlyser, säger Lars Kilander
Maria Larsson