– Likabehandlingsplanen måste användas som ett redskap hela tiden. Det förebyggande arbetet ska utgå från hur situationen ser ut på respektive skolan, just nu, just i år, säger Elin Brunell som är jurist på Skolverket.
De nya råden om att främja lika behandling och förebygga diskriminering, trakasserier och kränkande behandling ersätter de tidigare allmänna råden (SKOLFS 2007:7).
Tidigare lag inte tillräcklig
Den nya diskrimineringslagen från januari i år ersatte den tidigare lagen mot diskriminering och annan kränkande behandling av barn och elever. Den tidigare lagen förbjöd diskriminering och kränkande behandling, men ställde inga krav på förebyggande åtgärder. Enligt den nya lagen måste alla skolor arbeta aktivt för att minska förekomsten av diskriminering.
– En gång om året måste en ny plan upprättas utifrån en kartläggning av situationen på skolan i nuläget. Den stora utmaningen är att ha nya fräscha glasögon och se på sin skola och de förändringar som ständigt sker där hela tiden, säger Elin Brunell.
Huvudmannens ansvar
De nya råden förtydligar även huvudmannens ansvar. I en kommunal skola är det den politiska nämnden som är ytterst ansvarig och i en fristående skola är det dess styrelse. Det är dem som ska ställas till svars för arbetet även om det är rektorn som är på plats och måste ansvara för tillsynen.
Signlaer om bristande stöd
Enligt rapporter från Skolverket har flera skolor signalerat om att de behöver tydligare riktlinjer och stöd i arbetet för likabehandling. Elin Brunell hoppas nu att de ändrade råden ska förbättra skolornas sätt att arbeta med likabehandlingsplanen.
– Det har visat sig att många skolor brister i sin plan just kring det främjande och förebyggande arbete, säger hon.
Hon understryker även vikten av att få med alla berörda parter i arbetet.
– Både elever, lärare och föräldrar måste engagera sig. Det är ett stort spann av elever som blir berörda av likabehandlingsplanen eftersom den sträcker sig från förskoleelever till vuxenutbildningen.
Råden är framtagna i samråd med Skolinspektionen, Diskrimineringsombudsmannen och Arbetsmiljöverket.
Malin Letser
malin.letser@dagensjuridik.se