Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kränkta systrar får en kvarts miljon av kommunen



Efter flera år av kränkande behandling i skolan anmälde två systrar kommunen till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Enligt anmälan ska trakasserierna ha pågått mellan 2006-2009 och främst handlat om dess etniska tillhörighet.

DO har utrett anmälningarna och bedömt att de båda systrarna har utsatts för omfattande kränkningar av andra elever. DO gör också bedömningen att kommunen som huvudman för skolan brustit i sin skyldighet att utreda, åtgärda och förebygga dessa kränkningar.

DO beslutade därför att stämma kommunen i domstol men erbjöd först den att ingå en förlikning för att lösa tvisten. Parterna har nu träffat en överenskommelse som innebär att systrarna får en ursäkt samt totalt 250 000 kronor.

I förlikningen medger kommunen att det funnits brister i skolans och kommunens hantering av den kränkande behandling som systrarna utsatts för och beklagar därför det lidande som dessa brister har orsakat.

– Det här är förstås en väldigt tragisk historia, men det är glädjande att kommunen har tagit sitt ansvar på det sätt man gjort genom förlikningen, säger Anders Wilhelmsson, processförare på DO, i ett pressmeddelande.

Tjejerna har också uppskattat ursäkten man fått, den kan förhoppningsvis hjälpa dem att lägga detta bakom sig, fortsätter han.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons