Andelen hushåll som tror på stigande priser minskar med 15 enheter till 53 procent jämfört med förra månadens 68 procent. Andelen hushåll som tror på sjunkande priser det kommande året uppgår till 14 procent, en ökning med 8 enheter sedan föregående månad.
SEB:s Boprisindikator minskar med 23 enheter i augusti, från 62 till 39. På regional nivå ligger indikatorn mellan 30 och 52 enheter. Det visar augusti månads Boprisindikator.
Andelen hushåll som tror på stigande priser minskar med 15 enheter till 53 procent jämfört med förra månadens 68 procent. Andelen hushåll som tror på sjunkande priser det kommande året uppgår till 14 procent, en ökning med 8 enheter sedan föregående månad.
Drygt hälften tror på stigande bopriser
Andelen som tror på oförändrade priser ökar med 4 enheter till 25 procent.
– Efter ett par månader av lugnare prisutveckling och en växande debatt om att bostadspriserna nått någon form av smärtgräns kom till slut en kraftig nedgång i hushållens boprisförväntningar. Det är dock fortfarande drygt hälften av hushållen som tror på stigande bostadspriser så det sista ordet är forfarande inte sagt vad gäller höstens boprisutveckling, säger SEB:s Privatekonom Américo Fernández.
Förväntan på reporäntan
På frågan vad hushållen tror om nivån på Riksbankens reporänta om ett år svarar de i genomsnitt att reporäntan kommer att ligga på 0,48 procent. Det är en marginell minskning med 0,01 procentenheter jämfört med föregående månad.
– Räntebeskeden och inflationsoron kommer och går men hushållens ränteförväntningar består. Hushållen verkar ha en bestämd uppfattning om att ränteläget inte kommer att förändras det kommande året och ligger kvar på ungefär samma nivå sedan början på 2020, säger Américo Fernández
Binda räntan
Av de hushåll som helt eller delvis har rörlig ränta på sina lån svarar 6 procent att de har för avsikt att binda räntan inom den kommande tremånadersperioden. Det är en minskning med 2 procentenheter sedan förra månaden (8 procent). Andelen som säger att de idag endast har rörlig ränta på sina lån minskar med 1 enhet från föregående månad till 22 procent, och andelen som uppger att de har bunden ränta minskar med 2 procentenheter till 29 procent. Andelen som har en kombination av bunden och rörlig ränta på sina bostadslån ökar med 2 procentenheter jämfört med föregående månad till 16 procent.