Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Körkort får inte återkallas enbart på grund av grovt sjöfylleri – HFD ger båtförare rätt



Foto: DJ
Ladda ner handlingar

 

Den 66-årige mannen dömdes i februari 2015 till villkorlig dom med samhällstjänst för grovt sjöfylleri.

Av domen framgår att han hade framfört en motorbåt med en alkoholkoncentration i sitt blod på 1,08 promille. Enligt domen hade han framfört motorbåten i mellan 10 och 15 knop när land och orsakat en olycka med bland annat personskador som följd.

”Påverkar inte omdöme i trafiken”
Transportstyrelsen beslutade i april 2015 att återkalla mannens körkort under åtta månader med hänvisning till domen.

Mannen överklagade beslutet till Förvaltningsrätten i Stockholm och begärde att han istället skulle meddelas en varning. Han hävdade bland annat att domen för grovt sjöfylleri inte innebar att det kunde antas att han inte kommer att respektera trafikreglerna och visa hänsyn, omdöme och ansvar i trafiken.

Förvaltningsrätten gjorde dock samma bedömning som Transportstyrelsen och avslog överklagandet.

Mannen överklagade till Kammarrätten i Stockholm som konstaterade att sjöfylleri är en typ av brott som uppvisar tydliga likheter med trafiknykterhetsbrott och att det därigenom sannolikt går att dra slutsatser även om en persons trafikbeteende.

Även kammarrätten ansåg därför att det fanns skäl att återkalla körkortet.

Finns inte med i lista i lagen
Mannen överklagade till Högsta förvaltningsdomstolen som nu konstaterar att varken sjöfylleri eller grovt sjöfylleri inte finns med i den lista över brott som som enligt körkortslagen kan leda till körkortsåterkallelse.

Däremot skulle en dom för sjöfylleri kunna stämma in på den bestämmelse i samma lag som handlar om ”annat brott” som gör att det finns skäl att ifrågasätta körkortsinnehavarens lämplighet.

HFD konstaterar dock att det både enligt lagens ordalydelse och tidigare praxis från HFD framgår att en körkortsåterkallelse med stöd av denna bestämmelse inte kan grundas enbart på det begångna brottet – i det här fallet alltså inte enbart på grovt sjöfylleri. I stället måste en återkallelse dessutom baseras på ”en framåtsyftande helhetsbedömning av körkortshavarens förhållanden”.

Krävs andra omständigheter
Vid denna bedömning kan brottets karaktär tillmätas stor betydelse, enligt HFD. För den som har gjort sig skyldig till en viss typ av brottslighet, till exempel grovt sjöfylleri, kan brottet i sig ge en tydlig indikation på att personen inte kommer att respektera trafikreglerna och visa hänsyn, omdöme och ansvar i trafiken.

HFD skriver dock:

”Men eftersom brotten i fråga faller in under den sjätte punkten (om ”annat brott”) måste den enskildes personliga förhållanden och andra relevanta omständigheter också vägas in i bedömningen. En återkallelse av körkort på grund av sjöfylleri kan således inte beslutas enbart med hänvisning till det begångna brottet.” 

Eftersom Transportstyrelsen endast har åberopat domen om grovt sjöfylleri som skäl för att återkalla mannens körkort – och alltså inte angett några andra omständigheter – så går Högsta förvaltningsdomstolen på mannens linje och upphäver återkallelsen av körkortet.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons