Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Konsumentverket varnar för försäkringsreklam som lurar kunder – ”förväxlas med faktura”



Ladda ner handlingar

 

En del konsumenter har av misstag betalat för de ”erbjudanden” som vissa bolag har skickat ut och därmed bundit sig vid en ”försäkring” som de inte alls hade tänkt beställa.

Det är mot den bakgrunden som Konsumentverket har granskat utskicken från fyra företag som säljer bland annat vägassistansförsäkringar – Assistansbolaget, Falck, Solid och SBM.

– Konsumentverket har fått anmälningar om sådana här utskick i flera år och vi ser att de ställer till med problem för konsumenterna. Därför har vi granskat företagens utskick och begärt att de ändrar dem, säger juristen Joel Westerlund, i en presskommentar.

Måste vara tydlig
Enligt Konsumentverkets måste marknadsföringen vara så tydlig att konsumenterna ”direkt förstår” att det är just reklam – och inte en faktura på något som man har beställt. Om det går att förväxla med en faktura är det vilseledande marknadsföring.

Samtliga fyra företag har lovat att ändra i sina utskick. Det ska bli tydligare att det är ett erbjudande, ett reklamutskick, och inte en faktura.

Kommer i fönsterkuvert
Ändringarna ska slå igenom under hösten och Konsumentverket hoppas på bättring.

– Förhoppningen är att konsumenternas problem med den här sortens utskick minskar eller upphör. Men det är fortfarande viktigt att läsa noga innan man betalar något som ser ut som en faktura, eftersom det ibland är reklam som kommer i ett fönsterkuvert, förklarar Joel Westerlund.

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons