Konsumentverket pekar också i sin granskning på att bolagen har en tendens att överdriva de risker som kundersna skulle vara utsatta för.
– Att spela på konsumentens rädsla som många företag gör kan strida mot marknadsföringslagen, säger Joel Westerlund, jurist på Konsumentverket.
– Att tala om risker är naturligt när det handlar om försäkringar men marknadsföringen får inte vare sig överdriva riskerna eller det skydd som försäkringarna ger. Det är inte rätt att anspela på konsumenternas oro och känsla för ansvar för sin familj,
Försäkringarna täcker inte vanliga sjukdomar
Konsumentverket granskade marknadsföringen av så kallade betalskyddförsäkringar där kunderna ofta erbjuds att teckna en sådan försäkring samtidigt som man tar ett lån. Tanken är att försökringen ska träda in om man på grund av sjukdom, olyckshändelse eller arbetslöshet får svårt att betala sitt lån.
Men enligt Konsumentverkets granskning lovar alltså företagen mer än vad de kan hålla.
Den som läser det finstilta upptäcker till exempel att försäkringen inte täcker nack- och ryggbesvär, påpekar Konsumentverket. Ett annat undantag är stressrelaterade sjukdomar. Bägge dessa hör till de vanligaste orsakerna till sjukskrivning i Sverige.
Dolda kostnader och variationer i vad som ingår
Företagen får också priserna att verka mycket låga – utan att tydligt förklara den faktiska kostnaden.
Det finns dessutom stora skillnader mellan vad som ingår i exempelvis ett ”låneskydd”, kreditskydd” eller ”billåneskydd”. Det handlar om svårlästa avtal – till och med för den som är insatt.
”Kraven på tydlig information är extra höga. Det ställer stora krav på företagens förmåga att kunna förklara de komplicerade villkoren på ett enkelt sätt”, skriver Konsumentverket.
Sammanfattningsvis gör Konsumentverket bedömningen att samtliga granskade företag skulle kunna förbättra försäkringsvillkoren.
Hälften av bolagen hade brister när det gäller marknadsföringen. Konsumentverket kräver därför att de tio försäkringsbolagen och 8 av de 14 långivarbolagen kommer med åtgärder.
Foto: TT