Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Konsumentverket lovar hårdgranskning av konsumentkreditbolag



Foto: TT

En färsk analys från FI och Kronofogden visar att var femte person som lånar av ett konsumentkreditinstitut får ett inkassokrav – och nära en av fyrtio hamnar hos Kronofogden.
Nu lovar Konsumentverket hårdgranskning av konsumentkreditbolagen under nästa år.
– Det innebär bland annat att vi intensifierar vår tillsyn av konsumentkreditinstitutens kreditprövningar. Vi fortsätter även att granska både kreditgivares och kreditförmedlares marknadsföring säger generaldirektören Cecilia Tisell i ett pressmeddelande.

Finansinspektionen och Kronofogdens analys visar att det är sex gånger fler låntagare hos konsumentkreditinstitut som får skulder hos Kronofogden jämfört med de som lånat av mindre banker. Skillnaden är också stor när det gäller antalet som får inkassokrav. Nästan var femte låntagare som använt sig av ett konsumentkreditinstitut får ett eller flera inkassokrav, vilket kan jämföras med en låntagare av hundra hos storbankerna och drygt två av hundra hos säljfinansieringsbolag och kortbolag.

– Vi vet att de som lånar av konsumentkreditinstitut löper mycket större risk att få skulder hos oss än låntagare hos till exempel mindre banker. Jämför vi med större banker är risken 20 gånger högre. Det är bekymmersamt, säger rikskronofogde Christina Gellerbrant Hagberg i pressmeddelandet.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Marie Karlsson-Tuula Professor i civilrätt och gästlärare

Överlåtelse av avtal i prepack-förfarande

Helt nyligen, den 30 mars 2026, började EU:s nya insolvensdirektiv att gälla – som bland annat reglerar under vilka förutsättningar överlåtelse av avtal kan göras vid företagsrekonstruktion. Marie Karlsson-Tuula tittar närmare på reglerna om så kallade prepack-förfaranden – som ska göra det möjligt att sälja hela eller delar av gäldenärens verksamhet som en fortlevande verksamhet till högstbjudande – liksom avvecklingsmetodens amerikanska förebild i Bancruptcy Code 365 §, om överlåtelse av avtal.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Intensifierar vår tillsyn

Mot bakgrund av analysen lovar Konsumentverket nu en hårdgranskning av konsumentkreditbolagen under nästa år.

– Det innebär bland annat att vi intensifierar vår tillsyn av konsumentkreditinstitutens kreditprövningar. Vi fortsätter även att granska både kreditgivares och kreditförmedlares marknadsföring säger Cecilia Tisell, generaldirektör på Konsumentverket i pressmeddelandet.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons