Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Konsumenternas ställning på finansmarknaden stärks – ”tydligare fokus på konsumentskyddsfrågor”



Malin Omberg


För att även fortsättningsvis ha konsumentskyddsfrågorna i fokus skapar FI ett nytt verksamhetsområde: Konsumentskydd. Verksamheten kommer att ledas av Malin Omberg, som tidigare varit chef på staben Ekonomisk analys på FI.

– Vi kommer att fokusera på ett av FI:s huvuduppdrag, att värna ett gott konsumentskydd på finansmarknaden. Genom att skapa ett eget verksamhetsområde för konsumentskydd kan vi förhoppningsvis ännu bättre tydliggöra och lyfta dessa frågor, säger Malin Omberg, numera chef för Konsumentskydd på FI.

Det nya verksamhetsområdet kommer att vara igång den 1 april. Sammantaget kommer omkring 85 personer att arbeta på Konsumentskydd.

 

Foto: FI

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons