Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Konkurserna ökar med 19 procent under september



Foto: Janerik Henriksson / TT

För första gången i år ökar konkurserna. Totalt gick 426 aktiebolag i konkurs under september, en ökning på 19 procent jämfört med förra året.

Under åtta månader i rad har konkurserna minskat och till och med legat på historiskt låga nivåer. Men under september ökar konkurserna för första gången under 2021, enligt kreditupplysningsföretaget Creditsafe. Dessutom med hela 19 procent, totalt 426 aktiebolag jämfört med förra årets siffra på 359.

– Detta är tyvärr en väntad uppgång. Så låga nivåer som vi haft senaste året går inte att ligga kvar på över en längre tid. Vi räknar med ökade konkurstal även kommande månader, säger Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe. 

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Marie Karlsson-Tuula Professor i civilrätt och gästlärare

Överlåtelse av avtal i prepack-förfarande

Helt nyligen, den 30 mars 2026, började EU:s nya insolvensdirektiv att gälla – som bland annat reglerar under vilka förutsättningar överlåtelse av avtal kan göras vid företagsrekonstruktion. Marie Karlsson-Tuula tittar närmare på reglerna om så kallade prepack-förfaranden – som ska göra det möjligt att sälja hela eller delar av gäldenärens verksamhet som en fortlevande verksamhet till högstbjudande – liksom avvecklingsmetodens amerikanska förebild i Bancruptcy Code 365 §, om överlåtelse av avtal.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Inte förvånade

Kreditupplysningsföretaget menar dock att sett till hela tredje kvartalet, är det fortfarande relativt låga siffror jämfört med innan pandemin. Men i och med septembers negativa utveckling landar ökningen trots allt på två procent jämfört mot förra året.  

– Vi blir inte förvånade om detta är slutet på den nedåtgående trend vi sett sedan mitten på pandemin. Det återstår att se hur sista kvartalet utvecklar sig. Vi följer konkursutvecklingen noga i alla våra skandinaviska länder, fortsätter Henrik. 

Byggföretagen bland de största konkurserna

Flera byggföretag finns med bland månadens största konkurser. De tre största sett till omsättning är alla inom byggbranschen – Erlandsson Bygg i Stockholm med 883 miljoner i omsättning, följt av Fagerheim Dalarna och Byggnadsfirman PME. Ytterligare fyra företag från bygg- och entreprenadbranschen finns på topplistan. 

Medelomsättningen för alla konkursade företag denna månad var 8,3 miljoner och 856 anställda drabbades under september.

Samtidigt nyregistrerad det företag. Just nu är antalet uppe i 41 639 under detta året. Det är fem procent fler nya företag jämfört med förra året och hela 32 procent fler jämfört med 2019, innan pandemin startade.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons