Antalet konkurser i Sverige fortsätter att sjunka.
Under augusti gick 460 aktiebolag i konkurs, en minskning med 11 procent jämfört med samma månad i fjol.
Detta är andra månaden i rad som trenden pekar nedåt, enligt Credisafes statistik.
Störst förbättring syns inom bygg, partihandel och fastigheter.
Under augusti försattes 460 aktiebolag i konkurs, detta kan jämföras med 517 förra året och 516 året innan det. Sett till årsbasis och hela perioden (januari till augusti) har 6 547 bolag gått i konkurs. Motsvarande siffra under förra året är 6 716, vilket innebär en nedgång på tre procent. Det framgår av statistik från Credisafe.
– Just nu ser vi färre konkurser i år jämfört med förra året, och mycket tyder på att en vändning kan vara på gång. Det är fortfarande för tidigt att slå fast en långsiktig trend, men utvecklingen är positiv. Lägre räntor och minskad inflation har gett företagen bättre förutsättningar, samtidigt som politiska initiativ som höjt rotavdrag fungerat som en välkommen injektion till en av våra största branscher. Sammantaget skapar det en känsla av optimism inför resten av året, säger Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe.
Påverkade anställda
Enligt Credisafe påverkade konkurserna i augusti 1 237 anställda, även det en minskning med 22 procent jämfört med samma månad förra året. Hittills i år är det en procent färre som drabbats av konkurser.
Credisafe uppger att det är byggsektorn som sticker ut med en fortsatt positiv utveckling och har nu minskat fyra månader i rad. Det är dessutom den bransch som minskat mest hittills i år.
Även fastighetsbranschen, partihandeln och detaljhandeln visar nedgångar i augusti. Partihandeln, som haft ett tufft första halvår, har nu haft tre månader med minskade konkurser.
Hotell- och restaurangbranschen gick däremot åt motsatt håll i augusti med en ökning på 26 procent. Även ehandel, bilhandlare och konsultbyråer uppvisar fler konkurser denna månad, enligt Credisafe.
Skatteanstånd
Vidare framgår det att skatteanstånd är en tydlig trend bland månadens konkurser. Hela 8 av de 10 största konkursade bolagen hade uppskjuten skatteskuld. Bland bolag med över 10 miljoner i omsättning gäller det hälften, och sett till samtliga konkursade aktiebolag är andelen cirka 25 procent.
– Skatteanstånd är inte bara en tillfällig lättnad, för många företag har det blivit en tickande bomb. Därför behöver man ha stenkoll på vilka kunder och leverantörer som dragit på sig uppskjutna skatteskulder – det är en väldigt tydlig riskmarkör för konkurs, förklarar Henrik.
Under augusti registrerades 2 796 nya aktiebolag – det är 10 procent färre nyastartade företag jämfört med samma period året innan. Totalt finns idag 796 000 aktiebolag.