Den svarta fibern används till att ansluta fastigheter till olika bredbandstjänster. TeliaSonera kommer till skillnad från tidigare ingångna avtal endast att tillhandahålla fibern i den mån den är ledig och tillgänglig. Däremot kommer företaget inte längre att bygga ut svart fiber till en viss adress för beställarens behov.
Konkurrensverket uttalar att för det fall TeliaSonera inte kan tillgodose efterfrågan, uppstår det en möjlighet för andra företag att anlägga ny fiber. Tele2 och Bredbandsbolaget har kunnat, och skulle själva kunna, anlägga ytterligare fiber eller låta något annat företag göra detta. Härtill kommer enligt Konkurrensverket att marknadsutvecklingen mot en ökad infrastrukturbaserad konkurrens, vilket reducerar eventuella negativa effekter av förfarandet.
Vid en samlad bedömning utgör TeliaSoneras förändrade sätt att tillhandahålla grossistfibertjänster enligt Konkurrensverkets analys inte något missbruk.