Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Konkurrensrättslektor prisas för bästa avhandling på fyra år



Vladimir Bastidas är lektor vid Uppsala universitet.

I avhandlingen analyserar Vladimir Bastidas de ekonomiska effekterna av klausuler som förekommer i patentlicensavtal utifrån vilken utsträckning de minimerar transaktionskostnaderna.

Baserat på dessa analyser utvärderar han regleringen av patenlicensavtalsklausuler i Artikel 101(1) Treaty of the Functioning of the European Union, TFEU.

Klausuler kan effektivisera
Vladimir Bastidas konstaterar att en mer tillåtande inställning till patenlicensavtalsklausuler i många fall skulle effektivisera marknaden. Resultaten är dock inte entydiga. I vissa fall innebär ett transaktionskostnadsperspektiv tvärtom att en striktare reglering är att rekommendera.

Licenstagaren fått större roll 
Traditionellt har avtalsregleringar fokuserat på skydd av licensgivaren. Utvecklingen har enligt Vladimir Bastidas gått mot att licenstagaren bidrar allt mer i innovationsprocessen och bär en större del av risken än tidigare.

Det är till exempel licenstagaren som bär kostnaderna för marknadsföring av uppfinningen. Licenstagaren kan också vara en del av innovationsprocessen genom att slutprodukten är ett aggregat av flera olika patent som licenstagaren har fått rättigheterna till.

Vladimir Bastidas konstaterar att TFEU tillgodoser även licenstagarens behov av riskminimerande klausuler relativt väl. Däremot anser han att den juridiska doktrinen brister i förståelse för licenstagarens nya roll.

Avhandlingen försvarades den 15 november 2011.

 

Foto: Bertil Enevåg Ericson/TT

 


Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons