Bolagets tre delägare hade åkt på konferensresa till Teneriffa. De hyrde ett rum som de delade på och med sig hade de sina golfbagar. Inget konferensrum hade hyrts på resmålet men de tre delägarna hävdade att de ändå hade arbetat för företagets räkning cirka sex timmar per dag.
En av delägarna överklagar nu Skatteverkets beslut om eftertaxering och skattetillägg.
Länsrätten förklarar att för att deltagande i en studieresa som företagits av en delägare i ett fåmansbolag och bekostats av bolaget ej i sin helhet skall anses motsvara en löneförmån för delägaren fordras att de studier som resan gett möjlighet till över huvud taget kunnat vara till nytta för bolaget. Studierna måste ha anknytning till bolagets verksamhet och de erfarenheter som studierna ger delägaren måste vara av ekonomisk betydelse för verksamheten.
Länsrätten finner att delägarens andel av den av bolaget bekostade resan utgör lön för honom. Delägaren eftertaxeras så att hans inkomst för tjänst det aktuella beskattningsåret höjs med 8 240 kr.