Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kommun vägrar ersätta diskriminerad elev – DO går till domstol



En elev med funktionsnedsättning diskriminerades när skolan inte vidtog tillräckliga åtgärder för att han skulle kunna ta del av idrottsundervisningen.
Det konstaterade DO och begärde att kommunen skulle betala diskrimineringsersättning till eleven.
Nu står det klart att kommunen vägrar betala ersättningen – och DO tvingas gå ta frågan till domstol.

DO begärde att kommunen skulle betala 100 000 kronor i ersättning och motiverade detta med att de anpassningar som skolan gjort för eleven inte varit tillräckliga.

Detta trots att skolan haft kännedom om elevens funktionsnedsättning och elevens svårigheter i samband med simningen, vilket framgår av dokumentation som myndigheten tagit del av.

När det nu står klart att kommunen inte kommer att betala den begärda ersättningen väljer DO att ta frågan till domstol.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons