Konsumentombudsmännen i Sverige, Norge och Danmark har reagerat på att reklamen på Facebook har ökat markant den senaste tiden. De menar att marknadsföringen kan betraktas som oönskad reklam vilket är förbjudet enligt ett EU-direktiv, skriver Computer Sweden.
I en skrivelse till EU-kommissionen framför konsumentombudsmännen dessutom, enligt TT, sitt missnöje vad gäller Facebooks sponsrade inlägg som dyker upp när någon av användarens vänner gillat en produkt eller varumärke.
– Det sociala nätverket bryter sannolikt mot det europeiska direktivet för integritet vid elektronisk kommunikation, säger norska konsumentombudsmannen Gry Nergard, till IDG News.
Ombudsmännen har valt att först vända sig till Facebook men om inga åtgärder vidtas hoppas de på att EU-kommissionen ingriper.
Enligt Frida Löwengren, talesperson för Facebook Norden, gör de allt för att hålla sig på rätt sida om lagen och hänvisar till en pågående dialog i ämnet.
– Facebook har konstant kontakt med olika organ för att se till att följa de lagar och regler som gäller i de länder där de verkar, säger hon enligt TT.
Foto: Scanpix