Knark stals från beslagsrum tre gånger – utredningarna nedlagda

Vid tre tillfällen under knappt ett år försvann narkotika från beslagsrummet vid polisstationen i Örnsköldsvik. De första två gångerna antogs narkotikan vara borttappad eller "försvunnen i postgången" - men vid tredje tillfället anade lokalpolischefen oråd och anmälde tre misstänkta stölder. Knappt två veckor efter att särskilda åklagarkammaren valde att inleda förundersökningar om stöldbrott lades dock förundersökningarna ned. Motiveringen: Ingen kunde misstänkas för brotten.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.