Kvinnan ansökte om en god man och förklarade på ett möte där de två träffades att hon hade haft svårigheter med sitt liv och sin ekonomi och att det därför var viktigt att hon fick in pengar. Den tilltänkte gode mannen erbjöd henne då lite extra pengar om hon kunde tänka sig att bli smiskad och piskad av honom i ett sexuellt rollspel.
Kvinnan riggade en fälla och spelade in ett samtal där mannen uttalade att han skulle betala henne 500 kronor om hon lät sig bli smiskad av honom. Till mötet hade mannen med sig en mattpiska som togs i beslag.
Tingsrätten dömde mannen för försök till sexuellt utnyttjande av person i beroendeställning till tre månaders fängelse. Han dömdes också att betala 6 000 kronor i skadestånd till kvinnan.
Hovrätten över Skåne och Blekinge ändrar nu tingsrättens dom och dömer istället mannen för försök köp av sexuell tjänst.
Domstolen pekar på att mannen inte hade påbörjat sitt godmanskap som ännu inte var formellt godkänt men menar att kvinnan ändå befunnit sig i en beroendeställning eftersom hon hade haft ett stort behov av en god man och var angelägen att just han skulle förordnas som sådan.
Trots att mannens beteende ses som högst klandervärt finner hovrätten inte att han genom sitt beteende allvarligt har missbrukat kvinnans beroendeställning. I och med detta ogillas hennes skadeståndstalan och hans döms till 60 dagsböter om 300 kronor.
Foto: Janerik Henriksson/Scanpix