Efter inspektioner och granskningar har Datainspektionen beslutat att lämna tillstånd till att SL, Västtrafik och Skånetrafiken inför system med så kallade smarta kort. Syftet anges vara att effektivisera trafiken och underlätta för reklamationer och klagomål. Resenärer kommer att kunna ta emot sms om förseningar på just deras linjer, och trafikföretagen kommer kunna dirigera bussar och tåg dit de behövs bäst. Med hjälp av den nya tekniken hoppas man också komma tillrätta med fuskåkandet.
– Datainspektionen har ansett att behandlingen är godtagbar enligt gällande regler. Vi betraktar besluten som ett utgångsläge, men utesluter inte att vi kan få skäl att återkomma till detta, säger Gunilla Öberg, jurist på Datainspektionen.
Att registrera sig som kortinnehavare kommer att vara frivilligt, även om vissa förmåner planeras för dem som registrerar sig. Som exempel på detta nämns förlustgaranti. Datainspektionen har dock inte bedömt att dessa fördelar än så länge är så övervägande att registreringen inte ska anses vara frivillig.
Vid registrering inhämtas namn, adress och personnummer. När kortet används lagras sedan uppgifter om datum, klockslag och hållplats för påstigning. Datainspektionen har uttalat att uppgifterna inte bör lagras längre än nödvändigt, och medger en övre gräns om 60 dagar. Uppgifterna tillåts fortsatt lagring efter 60 dagar under förutsättning att de avidentifieras. Ett annat villkor för tillstånden är att endast de som behöver uppgifterna för att utföra sina arbetsuppgifter får tillgång till registren, och att logg förs över hur uppgifterna används.
De nya korten kommer att förses med så kallad RFID (Radio Frequency Identification)-teknik. Vid passering av det mottagande antennsystemet skickar en liten radiosändare på kortet ut en för kortet unik signal som sedan registreras i en central databas.
SL, som uppges ha investerat omkring 200 miljoner kronor i det nya systemet, beräknar genomföra övergången under 2008.
– Det nuvarande systemet håller på att närma sig slutet av sin livslängd. Det kan inte längre kompletteras eller byggas ut. Därför behöver det ersättas med modern och utvecklingsbar teknik, skriver SL på sin hemsida.
Det är i dagsläget oklart om uppgifterna omfattas av sekretess, och i så fall i vilken utsträckning. Västtrafik uppger att bolaget vid ett tillfälle avslagit utlämnande av uppgifter till polisen med hänvisning till sekretess.
Text: Fredrik Olsson