Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Katri Linna tvingas lämna DO



Regeringens beslut grundar sig enligt integrationsminister Erik Ullenhag bland annat på att det har tagit för lång tid för DO att avgöra ärenden.

– Den som drabbas av diskriminering måste ju kunna få upprättelse inom rimlig tid, säger Ullenhag till TT.

Andra orsaker är enligt Svenska Dagbladet att hennes sjukskrivningar har varit många till antalet samt att en stark kritik har riktats mot Linna vad gäller hennes sätt att behandla medarbetare.

Enligt TT säger en anställd att ”Katri Linna delar ofta ut kritik för hela gruppen”.

– Det känns så sjaskigt, vi ska ju arbeta mot kränkningar, säger medarbetaren till TT.

Katri Linna utsågs av tidningen Chef till Sveriges sämsta chef år 2009. Enligt  fackförbundstidningen ST Press vittnar nu ett flertal anställda på DO om en arbetsplats i djup kris.

– Det är egentligen Linna som inte fungerar. Jag tror inte att någon förstår vad hon vill. Vi har en väldigt dålig psykosocial arbetsmiljö och det är helt och hållet ett ledningsproblem, säger en anställd till ST Press, enligt TT.

Beslutet om att Linna tvingats lämna sin post som DO är inget hon vill prata med medier om. Hon skriver dock i ett pressmeddelande att hon anser sig ha haft ”förutsättningar att fortsätta utveckla DO-myndigheten” men att ”regeringen har dock gjort en annan bedömning”.

I pressmeddelandet skriver hon även att ”myndigheten är inne i en helt annan utvecklingsfas än den ensidigt negativa mediabilden gett sken av”, enligt Dagens Nyheter.

I samband med att Linna tvingas avgå från sin tjänst som DO har Håkan Sandesjö, tidigare generaldirektör för Utlänningsnämnden samt tillförordnad generaldirektör för Konsumentverket, utsetts till vikarierande DO. Tillsättning av en ny ordinarie DO kommer att ske efter att tjänsten har utlysts i vederbörlig ordning.

– Kampen mot diskriminering är central. Därför behövs en välfungerande Diskrimineringsombudsman och en stark diskrimineringslagstiftning. Med en ny chef för myndigheten kan DO och arbetet för att motverka diskriminering få en nystart, säger integrationsminister Erik Ullenhag i ett pressmeddelande.

Linna som egentligen har fyra år kvar av sitt förordnande förflyttas nu omedelbart till Regeringskansliet där hon arbetar vidare som generaldirektör.

– Vi har i samförstånd kommit överens om att hon blir ansvarig för att ta fram en vitbok om de övergrepp som svenska romer drabbades av under 1900-talet. Katri Linna har ett stort och välförtjänt förtroende bland romer i Sverige, har stora kunskaper i frågan och är därför väl lämpad för uppdraget, säger Erik Ullenhag i ett pressmeddelande.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons