Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Karl Hedin frias även av hovrätten i jaktbrottsmålet



Foto: Privat

Svea hovrätt fastställer tingsrättens friande dom i det så kallade jaktbrottsmålet där bland annat företagsledaren Karl Hedin stått åtalad.
– Åklagarens bevisning är inte tillräcklig för att kunna slå fast att de två personerna sökte efter varg i syfte att döda och åtalet ogillas därför, säger hovrättsrådet Camilla Larsson.

Västmanlands tingsrätt friade företagsledaren Karl Hedin och de tre medåtalade på samtliga punkter i det uppmärksammade jaktbrottsmålet. Åklagaren överklagade domen gällande jakt på varg 2018. Åklagaren hade gjort gällande att de sökte efter varg i syfte att döda.

Nu fastställer Svea hovrätt tingsrättens friande dom.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Olof Bexell
Olof Bexell Advokat
Unga lagöverträdare i grov brottslighet – HD-avgörandet ”Mordet i Hagalund” Lagstiftarens behandling av unga personer som begår brott har utvecklats över tid, där mognad och ansvarsförmåga har varit centrala faktorer. Behandlingen av unga lagöverträdare som begår grov brottslighet är en komplex balans mellan straff och rehabilitering. Advokat Olof Bexell går igenom Högsta domstolens dom ”Mordet i Hagalund” och även Svea hovrätts avgörande rörande mordet på pappan Mikael i Skärholmen. Kärnfrågan i målen är straffmätning när unga personer begår brott som ligger på livstidsstraffnivå. Vilka påföljder aktualiseras och hur bestraffas gärningarna? Ett viktigt och intressant avsnitt i ljuset av hur ungdomsbrottsligheten utvecklats under de senaste åren.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Avslår även talan om företagsbot

Svea hovrätt har nu fastställt tingsrättens dom och instämmer i bedömningen att bevisningen inte räcker för att dra några säkra slutsatser om vad som faktiskt inträffat.

”Det åberopade telefonsamtalet mellan Karl Hedin och X.X är visserligen besvärande för Karl Hedin, men den utredning som åklagaren presenterat är inte tillräcklig för att det ska vara möjligt att dra några säkra slutsatser om vad som faktiskt inträffade under den tidsperiod som är aktuell för åtalet”, skriver hovrätten.

– Hovrätten har tagit del av den bevisning som parterna åberopat här, till exempel avlyssnade telefonsamtal. Enligt hovrättens mening är dock åklagarens bevisning inte tillräcklig för att kunna slå fast att de två personerna sökte efter varg i syfte att döda och åtalet ogillas därför, säger referenten i målet, hovrättsrådet Camilla Larsson.

Hovrätten avslår också åklagarens talan om företagsbot om 1 miljoner kronor riktat mot AB Karl Hedin.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons