Sveriges parlamentariska läge är mer osäkert än någonsin efter att Ulf Kristersson (M) idag röstades ned som statsministerkandidat av riksdagen. Samtidigt har Stefan Löfven gett besked om att han inte kommer att kandidera om han inte är säker på att riksdagen släpper fram honom som statsminister.
Efter dagens omröstning i kammaren återstår tre statsministeromröstningar innan Sverige tvingas till nyval – eller extra val som det formellt heter.
Extra val tidigast tre månader efter ordinarie val
Ett extra val får utlysas tidigast tre månader efter ordinarie riksdagsval, dock inte av en övergångsregering som Sverige har idag.
Det innebär i dagsläget att enbart talmannen har möjlighet att utlysa ett extra val efter fyra förkastade förslag i riksdagen.
Innebörden av detta är att Andreas Norlén måste leta efter nya statsministerkandidater som kan prövas av riksdagen – eventuellt tills fyra kandidater har röstats ned.
Kan ge sonderingsuppdrag mot personens vilja
När Stefan Löfven under gårdagen uttryckte att han inte vill gå till votering som statsministerkandidat om han inte är säker på att bli vald aktualiserades frågan om talmannen har möjlighet att ge ett sonderingsuppdrag till en partiledare som inte själv vill bli statsminister.
Andreas Norlén tog själv upp frågan vid dagens pressträff:
– Det finns en möjlighet att ge ett sonderingsuppdrag utan att den personen själv ska bli statsminister.
– Det finns alltså inga formella hinder mot att lägga fram en kandidat som inte vill bli prövad. Utgångspunkten måste vara att varje partiledare är beredd att bli statsminister.
Får stöd av juridikprofessor
Situationen är helt ny för Sverige men Andreas Norléns konstaterande om att det finns en möjlighet för talmannen att ge sonderingsuppdraget till samtliga partiledare, utan deras formella godkännande, får stöd av Joakim Nergelius, professor i konstitutionell rätt vid Örebro universitet.
– Det är teoretiskt möjligt, det finns inga formella hinder, men måste ske med viss försiktighet, säger han till Dagens Juridik.
Gratis nyhetsbrev om rättsfall och juridik från Dagens Juridik – klicka här