Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Justitieråd och professor blir ny chefs-JO



Justitierådet och professorn Elisabeth Rynning blir ny chefs-JO. Foto: Statens medicinsk-etiska råd
Ladda ner handlingar

 

Ett enigt konstitutionsutskott beslutade vid sitt sammanträde den 7 juni att föreslå justitierådet Elisabeth Rynning till ny chefs-JO.

Riksdagen har nu antagit förslaget.

Elisabeth Rynning är född 1955 och sedan år 2012 justitieråd i Högsta förvaltningsdomstolen. Dessförinnan var hon professor i medicinsk rätt vid Uppsala universitet mellan åren 2003 och 2012. I grunden är hon docent i offentlig rätt.

Elisabeth Rynning har haft en rad offentliga utredningsuppdrag – om exempelvis patientdata, skyddsåtgärder inom vård och omsorg och biobanker.

Utöver detta har hon bland annat varit styrelseledamot i Nationellt centrum för kvinnofrid och Myndigheten för vård- och omsorgsanalys och ledamot i Vetenskapsrådets expertgrupp för forskningsetik och Pressens Opinionsnämnd.

Hon är också författare och medförfattare till ett stort antal svenska och internationella publikationer inom främst medicinrättens område – bland annat när det gäller integritetsfrågor i vård och forskning och användning av ny teknik.

Elisabeth Rynning tillträder posten som chefs-JO den 5 september 2016.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons