Den 24–25 november samlas studenter och arbetsgivare för två dagar fyllda av inspiration och nätverkande under Juristens dag i Umeå.
I år äger evenemanget rum i nya lokaler på Nolia mässcentrum – och Dagens Juridik kommer att vara på plats och rapportera från mässan.
Juristens dag arrangeras av studenter vid Umeå universitet och består av två innehållsrika dagar.
Mässan inleds med en ”fördag” där föreläsare från olika verksamheter bjuds in för att informera, inspirera och engagera studenterna kring ett aktuellt tema. Under dagen arrangeras även ett lunchevent och ett kvällsevent tillsammans med någon av Juristens dags huvudsamarbetspartners.
Dag två är det dags för arbetsmarknadsmässan.
Företag, advokatbyråer, myndigheter och jourer ges möjlighet att möta hundratals studenter för att presentera sin verksamhet samtidigt som studenterna får tillfälle att knyta värdefulla kontakter för framtiden.
Mässdagen inleds med ett frukostevent tillsammans med en huvudsamarbetspartner och avslutas traditionsenligt med en bankett på Clarion Hotel.
Juristens dag projektleds av studenterna Vilma Calamia, Gustav Tåström, Maja Jannok Björnström och Felicia Manai Gustafsson. De uppmanar alla organisationer som är intresserade av att delta på mässan att höra av sig.
– Med de nya lokalerna har vi möjlighet att välkomna fler utställare än tidigare. Vi hoppas därför att fler företag, myndigheter och organisationer som vill möta morgondagens jurister tar chansen att delta, säger projektgruppen.
Projektgruppen lyfter samtidigt fram den särskilda betydelse som Juristens dag har för studenterna i Umeå.
– Vi är väldigt laddade inför årets arrangemang. För många av våra studenter ligger de stora arbetsgivarna långt bort, vilket gör att möjligheterna att skapa kontakter under studietiden är mer begränsade än på andra studieorter. Därför känns det extra viktigt att kunna samla arbetsgivare och studenter på hemmaplan och skapa möten som kan leda till framtida karriärmöjligheter.
Vill du komma i kontakt med Juristens dag – klicka här
Dagens Juridik på plats
Dagens Juridik kommer att vara på plats under mässdagen i Umeå.
Det är ett led i vår ambition att komma närmare landets juriststudenter.
– Studenterna är branschens framtid. Arbetsmarknadsdagar är viktiga knutpunkter där studenterna får möjlighet att komma i kontakt med branschen och forma sina framtidsplaner. Därför är det självklart att Dagens Juridik ska bevaka den här typen av evenemang, säger William Eriksson, chefredaktör.