Polismyndigheten beslutade i september 2008 att omhänderta det konkursdrabbade bolaget Vapenspecialisten AB:s samtliga vapen och ammunition. I oktober 2008 beslutade polisen vidare att omhänderta restleveranserna.
Bolaget ansökte i juni 2008 om nytt tillstånd för vapenhandel med hänvisning till att bolaget förvärvats av en ny ägare. Den verkställande direktören, en jurist vars namn sekretessbelagts, visade sig dock ha varit föremål för brottsmisstanke i tretton anmälningar under åren 1994-2007. Mot den bakgrunden, och med hänsyn till att han haft kontakter med grovt kriminella personer från till exempel Hells Angels samt stora skulder till kronofogdemyndigheten avslogs ansökan.
Polismyndigheten, som därför fann att tillståndet sannolikt skulle återkallas, beslutade om att omhänderta vapnen då det fanns en risk att de skulle komma att missbrukas. Juristen kunde inte heller godkännas som föreståndare för vapenhandeln då han inte levde upp till vapenförfattningarnas krav på lämplighet, allmän laglydighet, skötsamhet, pålitlighet och ordentlighet.
I januari 2009 beslutade polismyndigheten vidare att återkalla tillståndet till vapenhandeln. Bland annat hade militär ammunition påträffats, vilket bolaget saknade tillstånd att såväl inneha som handla med.
Juristen uppgav att hans kopplingar till Hells Angels kom sig av att han i egenskap av jurist företrädde dessa samt att han inte är dömd för något av de brott han misstänkts för.
Länsrätten avslog bolagets samtliga överklaganden.
Kammarrätten meddelar inte prövningstillstånd i frågorna om återkallelse av tillstånd samt godkännande som föreståndare. Däremot finner kammarrätten att länsrättens dom i frågorna om omhändertagande av vapen och ammunition i de delarna är så oklara att kammarrätten inte kan pröva målen i sak. På grund av bristerna återförvisar kammarrätten målet i de delarna till förvaltningsrätten för förnyad prövning.
red@dagensjuridik.se