Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

JP Infonet tar tvisten mot Norstedts Juridik till högre instans



JP infonet vann framgång mot Norstedts Juridik rörande kritiserade marknadsföringsmetoder – men inte hela vägen. Nu överklagar JP Infonet domen från Patent- och marknadsdomstolen.

Det var drygt ett år sedan JP Infonet väckte talan mot Norstedts Juridik och gjort gällande att Norstedts Juridik vid marknadsföring av rättsdatabaser och andra rättsinformationstjänster i förhållande till kommuner har använt påståenden och framställningar som strider mot marknadsföringslagen.

I mitten av juli i år förbjöd Patent- och marknadsdomstolen Norstedts Juridik , vid vite om en miljon kronor, att använda en rad påståenden som misskrediterar konkurrenternas erbjudande vid sin marknadsföring riktad till kommuner i samband med offentlig upphandling.

Vill vinna framgång helt och hållet

JP Infonet vann framgång – men inte hela vägen.

Tingsrätten gjorde bedömningen att JP Infonet endast vunnit framgång med cirka 40 procent av den förda talan och att Norstedts Juridik därför ansågs i huvudsak vara den vinnande parten.

JP Infonet överklagar nu de delarna i domen där man inte vunnit framgång.

JP Infonet yrkar nu att Patent- och marknadsöverdomstolen ska bifalla dess talan i dess helhet men även att domstolen ska befria Infonet från att betala Norstedts Juridiks rättegångskostnader.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons