Justitieombudsmannen är ”mycket kritisk” till att intagna på Salbergaanstalten hölls inlåsta två timmar längre än normalt per dygn under drygt två månader förra sommaren.
Trots att Kriminalvården agerat för att minska de negativa konsekvenserna slår JO fast att de intagna ”ännu en gång fått bära negativa konsekvenser av myndighetens beslut”.
Under sommaren förra året fattade Kriminalvårdens generaldirektör beslutet att intagna i anstalten Salberga skulle få vara inlåsta i sina celler ytterligare två timmar per dygn i samband med dygnsvilan. I beslutet gav generaldirektören anstaltens chef befogenhet att besluta om tiderna för in- och upplåsning inom vissa tidsramar. Detta mot bakgrund av bristande bemanning och ”svår” platsbrist.
Detta ledde till att de intagna under en dryg månad var inlåsta i sina celler två timmar längre än vad som annars gäller för dygnsvilan.
JO ”Mycket kritisk”
Justitieombudsmannen, som utrett saken, är nu ”mycket kritisk” till den utökade inlåsningstiden och skriver i ett färskt beslut att ”personalbrist aldrig kan utgöra en proportionerlig och rättsligt godtagbar anledning att hålla intagna avskilda”. Trots att Kriminalvården agerat för att minska de negativa konsekvenserna av beslutet slår JO fast att de intagna ”ännu en gång har fått bära negativa konsekvenser av myndighetens beslut”.
I beslutet skriver JO också att Kriminalvårdens egna prognoser om bemanningsbehovet när antalet häktes- och anstaltsplatser nu ska utökas ger ”anledning till oro” utifrån de problem man redan idag har med kompetensförsörjningen.
Som avslutning konstateras att JO redan tagit emot en rad anmälningar om Kriminalvårdens beslut, sedan januari 2023, att göra undantag från föreskrifterna som reglerar längden på dygnsvilan för samtliga av landets anstalter. Enligt JO är ”utvecklingen mot ökad inlåsning synnerligen bekymmersam”.