Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

JO kritiserar åklagare för uttalanden i mål om narkotikabrott



Ladda ner handlingar

En nu 55-årig man som dömdes för grovt narkotikabrott i hovrätten i oktober 2007 framförde klagomål mot åklagaren i målet. Under sakframställan anförde åklagaren att mannen haft täta kontakter med en polsk huvudman.

Mannens offentlige försvare, advokat Björn Hurtig, frågade då vem  huvudmannen var. Åklagaren svarade att hon inte kunde berätta av ”spaningstekniska skäl”, vilket resulterade i att mannen inte kunde försvara sig mot påståendet om att han haft kontakter med huvudmannen.

Justitieombudsmannen, JO, konstaterar att åklagaren inte klargjort att det saknats samband mellan spaningarna mot den misstänkte huvudmannen och åtalet mot 55-åringen samt att spaningarna inte lett till några resultat. Eftersom åklagaren inte lämnat kompletterande information finner JO att det förefaller förståeligt att 55-åringen velat få reda på namnet för att kunna lämna en alternativ förklaring till kontakterna.

JO kritiserar nu åklagaren för att hon inte självmant berättat att spaningarna var resultatlösa och att de saknat samband med det aktuella målet. Då så inte skett borde hon ha besvarat frågan.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons