Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

JK: Samfundet behöver inte pröva anmälan mot advokat



Ladda ner handlingar

En prövningsavdelning inom Sveriges Advokatsamfunds disciplinnämnd behandlade vid ett sammanträde ett klagomål från en man mot en kvinnlig advokat.

I beslutet angav prövningsavdelningen att ”utredningen inte visar att advokaten har brutit mot god advokatsed. Mannens anmälningar föranleder därför inte någon åtgärd”. Mannen har nu vänt sig till JK med en begäran om att ärendet ska prövas av disciplinnämnden.

JK konstaterar att tillsynen över advokatväsendet utövas av Sveriges Advokatsamfunds styrelse och disciplinnämnd, och att det är i första hand dessa organ som prövar om en advokat åsidosatt sina plikter. Även JK har en viss tillsyn över advokatväsendet, vilken utövas i efterhand. JK kan hos Advokatsamfundets disciplinnämnd begära en åtgärd mot en advokat som åsidosätter sin plikt.

JK har dock inte till uppgift att bevaka en enskild persons intressen i ett särskilt ärende, och är heller inte en instans till vilken den enskilde kan vända sig och därigenom få till stånd en prövning av saken i hela dess vidd.

Justitiekanslern uttalar att det inte finns skäl att begära någon åtgärd hos Advokatsamfundets disciplinnämnd.

Johanna Haddäng
johanna.haddang@dagensjuridik.se

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons