Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

JK ”ifrågasätter starkt” att tjänstemän inte ska kunna straffas enligt myndighetsdatalagen

Nyheter
Publicerad: 2015-12-01 13:02

Även om justitiekanslern Anna Skarhed i stort är positiv till den föreslagna myndighetsdatalagen så varnar hon bland annat för att den kan behöva ändras inom bara några år för att följa nya EU-regler. Hon ifrågasätter också att tjänstemän som bryter mot lagen inte ska kunna straffas.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.