Enligt advokaten ska hans före detta klient ha trakasserat honom under flera veckors tid och skiftat mellan att låta väldigt len på rösten och att bli aggressiv. Advokaten kände stort obehag och uppfattade hoten som allvarligt menade.
I ett e-mail till polisen skriver advokaten:
”X ringde mig alldeles nyss. Han sa att jag är en ’jävla idiot’ som gjort polisanmälan. Vidare att han nu ska göra (det) ”tio gånger om”. Vidare att jag är ett ”arsle” samt avslutningsvis ”passa dig väldigt noga. Nu kommer jag att göra på mitt sätt.”
Den 33-årige mannen utsattes år 2007 för ett allvarligt överfall. Gärningsmannen dömdes för brottet och 33-åringen fick ett skadestånd på 183 175 kronor för sveda och värk, lyte och men. 33-åringen var dock inte nöjd med skadeståndet.
Enligt förundersökningen kom försäkringsbolaget, advokaten och 33-åringen år 2010 överens om en förlikning och att inte driva processen vidare.
I maj förra året återkom dock 33-åringen och hävdade att det aldrig hade betalats ut någon ersättning, att han aldrig gett någon fullmakt till advokaten och att det inte ens hade träffats någon överenskommelse.
Enligt åtalet kände han sig sviken och lurad av advokaten som hade uppmanat honom att inte driva ärendet vidare eftersom han inte skulle vinna mot försäkringsbolaget utan i stället riskerade att få betala rättegångskostnaderna.
Advokaten fick enligt 33-åringen honom att skriva ett brev till försäkringsbolaget om att lägga ned ärendet.
– Om jag avslutade ärendet sa advokaten att försäkringsbolaget skulle hjälpa mig med ersättningar och behandlingar, säger 33-åringen i förhör. Sedan skulle vi vara klara med varandra. Det lät bra.
I stället fick han ett brev från försäkringsbolaget om att man hade avslutat ärendet helt. 33-åringen blev upprörd och förklarade för en chef på försäkringsbolaget att han fortfarande hade värk i ryggen och nacken efter skadorna och att hela kroppen ”kändes död”.
33-åringen uppfattade det som att försäkringsbolaget och advokaten arbetade i maskopi med varandra för att han inte skulle få sin sak prövad i domstol.
I juni 2012 ska klienten ha hotat chefen på försäkringsbolaget i telefon med att det fanns ett pris på dennes huvud, att chefen skulle skäras i bitar och att klienten skulle se till att hitta både honom och hans familj.
– Han blev riktigt, riktigt arg på slutet – som okontaktbar, säger försäkringschefen i förhör. Han var väldigt tydlig och handlade inte i affekt.
Via chefen på försäkringsbolaget ska klienten också ha dödshotat sin advokat genom att säga ”jag ska sätta en kula i advokaten”.
När advokaten polisanmälde dödshotet återkom klienten och hotade med att döda advokaten. Enligt åtalet skulle han göra ”det tio gånger om” och advokaten skulle få ”betala”.
Den 33-årige mannen åtalas nu vid Södertörns tingsrätt för olaga hot mot advokaten och försäkringschefen samt för övergrepp i rättssak.
33-åringen förnekar brott och säger att hans ord har feltolkats – att han lätt blir arg eftersom han sover dåligt på grund av värken och mår dåligt av det som har hänt.
– Jag blir förbannad då de vänder på vad jag sagt och tolkar det annorlunda. Jag skulle aldrig skada någons familj. De har anmält mig för att jag har varit på dem för mycket. När de inte blir av med mig så måste de göra någonting.
Lilian Andersson
Foto: Scanpix