Institutet för männskliga rättigheter har ansökt om medlemskap i det internationella samordningsorganet för nationella människorättsinstitutioner GANHRI.
– Det är glädjande att vi kan ansöka om ackreditering hos den globala alliansen. Detta sker en vecka efter att vi lämnat vår första årsrapport till regeringen och strax inför den EU-konferens om grundläggande rättigheter som äger rum i nästa vecka, säger institutets direktör Fredrik Malmberg i ett pressmeddelande.
När Institutet för mänskliga rättigheter nu ansökt om medlemsskap ska det prövas om man lever upp till FN:s Parisprinciper från 1993. Dessa antogs efter Berlinmurens fall och rekommenderar stater att inrätta oberoende institutioner som bevakar hur hemlandets internationella åtaganden om mänskliga rättigheter efterlevs på nationell nivå, till exempel att alla har rätt till säkerhet mot våld och skydd mot diskriminering.
Idag finns det 89 nationella människorättsinstitutioner som helt uppfyller Parisprinciperna, inklusive i Danmark, Norge, Finland och Tyskland.
– Att bli bedömd som fullvärdig medlem i GANHRI är viktigt för institutets trovärdighet, både nationellt och internationellt. Det skulle betyda att Sverige följer sina nordiska grannländer på området och att institutet har börjat tillgodose det behov av en oberoende och effektiv röst för alla människor som upplever att deras mänskliga rättigheter hotas i Sverige idag, säger Fredrik Malmberg, institutets direktör i pressmeddelandet.