Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ingen preskription rörande studielån


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

I sitt överklagande till förvaltningsrätten anförde kvinnan att hon, under en period om tio år, varken blivit kontaktad av CSN eller mottagit något krav eller påminnelse om skulden. Domstolen finner det dock visat att CSN, alltsedan kvinnan tog sitt första lån hos CSN år 1992, årligen skickat årsbesked till kvinnans folkbokföringsadress i USA.

Då kvinnan inte uppgivit någon ny adress har CSN inte haft anledning att undersöka om hon vistats på någon annan adress och således haft fog för att utgå ifrån att den var korrekt.

Därtill påpekar rätten att kvinnan varit medveten om skulden, att CSN:s försändelser inte har kommit i retur samt att kvinnan varit hemma på semester i Sverige. Sammanfattningsvis finner rätten att preskriptionsavbrott skett genom att kvinnan fått en skriftlig erinran om fordringen från CSN. Överklagandet avslås således.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons