I målet var det fråga om marknadsföring av två ficklampor, den så kallade pennlampan och ALU Lite ficklampan (ALU Lite). Dessa två ficklampor utgjorde enligt Mag vilseledande efterbildningar av Mags Mini Maglite. Pennlampan såldes under perioden 1995-1996 och ALU Lite under perioden 1994-april 2001.
Marknadsdomstolen finner inledningsvis att Mini Maglite är att anse som känd enligt MFL:s mening i Sverige, i vart fall under den senare delen av 1990-talet. Marknadsdomstolen påpekar vidare att det inte är styrkt att Mini Maglite varit känd under den relativt korta period i mitten 1990-talet då pennlampan sålts. ALU Lite å andra sidan har sålts under senare delen av 1990-talet då Mini Maglite uppnått kändhet.
Marknadsdomstolen konstaterade att någon vilseledande efterbildning inte kan ha förelegat under tiden då pennlampan sålts och marknadsförts.
Av utredningen i målet framgår att stavlampor som modell funnits långt före Mini Maglite och det gäller även stavlampor utformade för mindre batterier. Marknadsdomstolen finner dock att Mini Maglite genom sin estetiska utformning har särprägel, genom dels utformningen av reflektorhuvudet med dess långa och särskilda övergång till den cylinderformade batterihållaren, dels avsaknaden av en knapp för tändning och släckning av lampan.
Marknadsdomstolen finner vid en närmre undersökning av de båda lamporna att de till viss del har ett likartat utseende. Dock skiljer sig ALU Lite från Mini Maglite
vad gäller bland annat form. Vidare, då konsumenterna exponeras av lamporna, säljs de i sina respektive förpackningar, som enligt Marknadsdomstolens mening skiljer sig avsevärt åt i fråga om färgsättning och storlek. Marknadsdomstolen påpekar avslutningsvis prisskillnaden, som inte är oväsentlig och menar att lamporna efter ett helhetsintryck, inte ger väsentligen samma minnesbild hos konsumenterna. Marknadsdomstolen finner i motsats till tingsrätten att det inte föreligger någon risk för förväxling mellan ALU Lite och Mini Maglite och att någon vilseledande efterbildning inte heller är aktuell.
Ingen förväxlingsrisk mellan ALU Lite och Mini Maglite
Event & nätverk
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Lediga jobb
Process Advokatbyrå söker advokat eller erfaren biträdande jurist med intresse för brottmål och migrationsrätt
Process Advokatbyrå
Revisorsinspektionen söker jurist
Revisorsinspektionen
JURIST/ADVOKAT INOM EU- och KONKURRENSRÄTT
Norburg & Scherp Advokatbyrå
Nyheter från våra partners
Lindahl har biträtt Pareto Securities AB
Lindahl rådgivare till Image Systems AB (publ) i samband med fulltecknad företrädesemission av aktier
Baker McKenzie legal rådgivare till Aspira vid flera förvärv inom ramen för etableringen av Rovik