I vintras lade åklagaren ner utredningen mot nio chefer, varav flera läkare, inom Landstinget Västernorrland som varit misstänkta för brott mot arbetstidslagen.
– Det har inte gått att bevisa att enskilda chefer i landstingets organisation varit personligt ansvariga och därmed faller möjligheten att åtala, sade kammaråklagare Malin Löfgren då till Läkartidningen.
Nu står det klart att det inte heller är aktuellt med någon övertidsavgift, uppger tidningen.
Anledningen är att Ångermanlands läkarförening nått en överenskommelse med arbetsgivaren och därför inte längre vill medverka i utredningen. Det innebär att det skulle bli svårt att bevisa att en överträdelse av reglerna skett, menar Malin Löfgren.
Straffavgifter för övertid i nytt avtal
– Avtalet reglerar straffavgifter för de övertidsuttag som varit i strid med avtal och med ersättning till läkarföreningarna i både Ångermanland och Medelpad. Arbetsgivaren försäkrar också att man ska värna de avtal som visserligen funnits tidigare men som man då inte följt, säger Bo-Göran Widman, ordförande i Ångermanlands läkarförening, till Läkartidningen.
Utredningen har handlat om ett 60-tal läkare inom landstinget som tillsammans arbetat 6 000 timmar övertid fram till årsskiftet 2013/2014, rapporterar Läkartidningen.