Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Inga kvinnor bland de 20 mest betalda offentliga försvararna



På listan över de 20 advokater som fått mest i ersättning från Sveriges domstolar för uppdrag som offentliga försvarare finns inte en enda kvinna.
– Det är olyckligt, säger Mia Edwall Insulander generalsekreterare i Advokatsamfundet.

Ungefär en tredjedel av landets advokater är kvinnor, och siffran ökar sakta men säkert år för år.
Över hälften av landets biträdande jurister är kvinnor, på juristutbildningen är majoriteten kvinnor och vid Advokatsamfundets senaste lista över nya ledamöter var 27 av 45 nya advokater kvinnor.
– Det går åt rätt håll, det finns väldigt många framstående kvinnliga brottmålsadvokater, säger Anne Ramberg, tidigare generalsekreterare i Advokatsamfundet.

Men på listan över de advokater som fått mest ersättning som offentliga försvarare finns inte en enda kvinna.

”Män efterfrågar män”
Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander. Foto: Eric Tagesson

Offentliga försvarare förordnas av landets tingsrätter, antingen efter att en misstänkt begärt en viss försvarare eller i annat fall utifrån tingsrätternas listor, som Advokatsamfundet tagit fram.
– Det är i de stora målen ofta misstänkta som har en ”egen” advokat, eller som begär en advokat de känner till, och det är ofta män, säger Anne Ramberg.
Mia Edwall Insulander är på samma linje.
– Troligtvis är en del av förklaringen att misstänkta, där majoriteten av misstänkta för grov brottslighet är män, oftare efterfrågar män än kvinnor som försvarare i stora mål som tar mycket tid och där ersättningarna blir höga.

40 procent kvinnor på listan i Stockholm

På Stockholms tingsrätt, en av Sveriges absolut största tingsrätter, finns 842 advokater uppskrivna på listan, advokater från hela landet.
Dagens Juridik har gått igenom listan, och av de 842 advokaterna är 345, alltså ganska precis 40 procent, kvinnor. Men trots det finns alltså inte en enda kvinna på listan över de försvarare som fått högst ersättning från landets tingsrätter.

Anne Ramberg Foto: Jonas Ekströmer / TT

Stockholms tingsrätt uppger på sin hemsida att listorna ”i huvudsak” följs i bokstavsordning. Man ska utse en försvarare som är ”lämplig”.
Det går inte, varken från tingsrätten eller från Domstolsverket, att få fram hur stor andel av försvararna som förordnas efter de misstänktas begäran respektive efter listan.

Diskuterats länge

Anne Ramberg säger att den ojämna könsfördelningen är något som diskuterats inom ”kåren” länge.
– Det är svårt att veta vad man kan göra, när det är de misstänkta som väljer, det är ju en rättighet de har.
En förklaring till att det fortfarande ser ut som det gör, tror Anne Ramberg, kan vara att män under så lång tid dominerat bland brottmålsadvokater.
– Det gör det svårt för kvinnor att ”slå sig in”. Dessutom upplever jag att manliga advokater i större utsträckning marknadsför sig, på sociala medier. Kvinnor är lite mer återhållsamma.

Mia Edwall Insulander säger att Advokatsamfundet arbetar aktivt med jämställdhetsfrågorna på advokatbyråer, inte bara på brottmålsbyråer.
– Men det finns uppenbarligen all anledning för oss att fundera ännu mer kring dessa frågor som är angelägna att bättre förstå bakgrunden till för att kunna arbeta med mer konkret.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons