Ökad kunskap hos konsumenterna med hjälp av informations- och utbildningsinsatser och konsumentskyddslagstiftning kan stimulera lagliga alternativ för tillgång till film och musik på internet. Däremot rekommenderas inte en ”bredbandsavgift” eller tvångslicenser eftersom det skulle begränsa rättighetsinnehavarnas möjlighet att förfoga över sina rättigheter på en ordnad marknad. Detta framgår av Cecilia Renfors, Justitiedepartementets utredare av vissa upphovsrättsliga frågor på internet, promemoria som hon idag lämnat över till justitieminister Beatrice Ask.
De omfattande intrång som olovlig fildelning gör i upphovsrättigheter är ett betydande hinder för investeringsviljan i, och utvecklingen av, de lagliga alternativen, enligt utredaren. Internetleverantören ska därför kunna vitesföreläggas att vidta åtgärder, exempelvis att säga upp avtalet med abonnenten, för att hindra fortsatta intrång med hjälp av den tjänst internetleverantören tillhandahåller. Abonnentens intresse av att behålla uppkopplingen ska beaktas vid bedömningen av om avtalet får sägas upp och om ett föreläggande ska meddelas.
Informationskampanj ska bromsa fildelning
Nyheter från våra partners
Lindahl rådgivare när Nolato avyttrar sin rumänska verksamhet
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångEvent & nätverk
Pressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler
Lediga jobb
Revisorsinspektionen söker chefsjurist/avdelningschef
Revisorsinspektionen
Verksjurist miljö- och fastighetsrätt
Svenska Kraftnät
Advokat eller senior biträdande jurist, gärna med intresse för ekobrott
Ternert Wikerstål Advokater