Skatteverket uppmanar ideella föreningar som bedriver secondhand-försäljning i ”större skala” att momsregistera sig. Myndigheten hänvisar till en dom från Högsta förvaltningsdomstolen.
Skatteverket anser att ideella secondhand-butiker konkurrerar med kommersiell handel och att de därför bör momsbeskattas.
Tidigare har dessa affärer varit befriade från moms, men sedan årsskiftet ska de betala lika mycket som andra klädbutiker – det vill säga 25 procent.
Skatteverkets ställningstagande möttes under förra hösten av hård kritik. Ideella secondhand-butiker bör inte beskattas på samma sätt som stora klädkedjor, menar kritikerna.
Men myndigheten hänvisar till en dom från Högsta förvaltningsdomstolen och uppmanar nu föreningar som är skyldiga att redovisa moms att registrera sig så snart som möjligt.
– Klargörandet om att vissa ideella föreningar som säljer second handvaror i större skala behöver momsregistrera sig har väckt debatt och frågor, säger Anna Eklund, momsexpert på Skatteverkets rättsavdelning.
– Men Skatteverkets uppgift är att se till att alla betalar rätt skatt utifrån de regler som finns. Vi måste följa de lagar som gäller och de vägledande beslut som fattas i domstolar.
Vissa ideella secondhand-butiker är dock undantagna från momsplikt. Detta gäller dem som till klart övervägande del har ideellt arbetande personal och som har kortare öppettider än 24 timmar per vecka.
Även detta har dock väckt kritik från de ideella föreningar som betalar lön till anställda som arbetar i butikerna.
Foto: Bertil Ericson / TT