Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

I maj kan företagen söka elstöd – Skatteverket betalar ut totalt 29 miljarder



Foto: Kenny Bengtsson/TT

Skatteverket har fått i uppdrag av regeringen att betala ut elstöd till företag med verksamhet i elområde 3 och 4. Sammanlagt handlar det om omkring 29 miljarder kronor som ska betalas ut.
Företagen får ansöka om stödet hos Skatteverket från och med den 30 maj 2023. 

Under måndagen presenterade regeringen nya detaljer kring elstödet till företag. Sammanlagt handlar det om omkring 29 miljarder kronor som ska betalas ut, enligt Svenska Kraftnäts beräkningar. Stödet finansieras via de så kallade flaskhalsintäkterna.

Elstödet går till näringsidkare och juridiska personer med eluttagspunkt i elområde 3 och 4. En koncern kommer som mest kunna få 20 miljoner kronor i stöd, ett takbelopp som följer av EU:s statsstödsregler.  Pengarna betalas ut via företagets skattekonto.

Får inte vara på obestånd

Storleken på stödet, upp till maxbeloppet, bestäms av hur stor förbrukningen har varit i uttagspunkten under perioden oktober 2021 till september 2022.

– De företag som söker stöd får inte vara på obestånd eller ha skulder hos Kronofogden, de måste ha betalat sina skatter och de ska ha deklarerat för att nämna några av de krav som ställs, säger Marie Elmnäs, verksamhetsutvecklare på Skatteverket.

Företagen i elområde 4 får 79 öre per förbrukad kilowattimme medan företag i elområde 3 får 50 öre. Inget stöd betalas ut till företag som bara har ellutagspunkt i elområde 1 och 2.

För att få elstödet ska näringsidkare och juridiska personer ha haft ett giltigt elnätsavtal i elområde 3 eller 4 den 17 november 2022. Den som har tecknat avtal efter 17 november 2022 får inget bidrag.

Hanterat stöd förr

Ansökan sker digitalt på Skatteverkets hemsida från den 30 maj till 25 september 2023.

– När ansökningsperioden öppnar den 30 maj räknar vi med att vara väl förberedda för att kunna hantera ansökningarna snabbt. Vår ambition är att det mesta ska ske maskinellt och då går det fort, men en del ansökningar kommer vi behöva hantera manuellt, vilket tar lite längre tid, säger Marie Elmnäs.

För att hanteringen ska ske maskinellt kommer det bland annat att krävas att alla uppgifter i ansökan är korrekta, att ansökan är komplett, att företaget har ett skattekonto, har angett ett mottagarkonto för automatisk utbetalning och inte ingår i en koncern.

– Vi har hanterat nya stöd förr, inte minst under pandemin, självklart bidrar vi. Det är många företag som har det tufft och behöver stöd, säger Skatteverkets generaldirektör Katrin Westling Palm.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons