Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hyresvärd kartlägger och bevakar boende – fastighet tvångsförvaltas



Foto: Fredrik Sandberg/TT

En Brommafastighet sätts under tvångsförvaltning – för andra gången under en femtonårsperiod.
Detta sedan hyresnämnden kunnat konstatera att de boende fortsatt trakasserats och övervakats av fastighetsförvaltaren sedan det tidigare beslutet om tvångsförvaltning upphävdes.

En hyresfastighet i Bromma tvångsförvaltades under åren 2006-2018 innan Svea hovrätt beslutade att tvångsförvaltningen skulle upphöra. Skälet till att fastigheten, under drygt åtta år, stått under tvångsförvaltning var att hyresvärden kartlägger och bevakar hyresgästerna och även driver grundlösa rättsprocesser mot dem. Dessutom ansågs hyresvärden agera i strid med bestämmelser i hyreslagen som syftar till att skydda hyresgästerna.

Hyresgästföreningen i Region Stockholm har dock hävdat att liknande missförhållanden fortsatt att råda sedan Svea hovrätt beslutade att den tidigare tvångsförvaltningen upphörde. De vände sig därför till hyres- och arrendenämnden och yrkade att fastigheten på nytt skulle ställas under tvångsförvaltning.

Hyresvärden hävdade å sin sida att Hyresgästföreningens påståenden var grundlösa och menade att det inte finns några förutsättningar att frånta honom rätten att förvalta sin egen fastighet.

Ringde upp hyresgästens pojkvän

Under förhandlingarna i hyrsnämnden har boende, bland annat, berättat hur de upplevt sig trakasserade av hyresvärden. En kvinnlig hyresgäst uppgav att värden mejlat hennes pojkvän och efterfrågat hennes personuppgifter, samt ringt hennes arbetsgivare och frågat om hon arbetat vid vissa tillfällen. Hyresvärden nekade även samma kvinna att hyra ut sin lägenhet eftersom hon skulle vittna mot henne i detta ärende.

Andra hyresgäster har på liknande sätt beskrivit att de upplever sig vara ständigt
övervakade och kontrollerade av hyresvärden och att de därför skulle vilja flytta, men att värdens rykte är så dåligt att ingen vill byta lägenheter i det aktuella huset.

Fastigheten ska tvångsförvaltas i fem år

Vid en sammantagen bedömning av utredningen i målet och de vittnesmål som framförts konstaterar hyresnämnden att det ”framträder en tydlig bild av att det finns stora brister i hyresvärdens sätt att förvalta fastigheten som fått betydande negativa konsekvenser för hyresgästerna i fastigheten och att detta pågått under mycket lång tid”.

Inte heller har det, enligt hyresnämnden, framkommit tecken på att dessa förhållanden skulle komma att ändras framöver om värden skulle få fortsatt förtroende att förvalta fastigheten. Vid sådana förhållanden finns det, enligt hyresnämnden, inget annat alternativ än att på nytt ställa fastigheten under särskild förvaltning.

Hyresnämnden fastställer att tvångsförvaltningen ska pågå under fem års tid från dagen för detta beslut och gäller omedelbart även om de överklagas.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons