Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hyresnämnden missade att tv-utbud ingick i hyran


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Ett par hyrde en lägenhet i Vasastaden i Stockholm i andra hand av annat par som innehar lägenheten med bostadsrätt. Lägenheten, som är 77 kvadratmeter stor, hyrdes ut möblerad för 11 000 kronor i månaden. Även el, bredband, telefon och tv-utbud ingick i hyran.

Andrahandshyresgästerna ansökte om återbetalning av oskälig hyra och menade att skälig hyra uppgick till 6 000 kronor samt ett påslag om tio procent för möblerna. Hyresnämnden företog en allmän skälighetsbedömning och fann att skälig hyra, inklusive möblering, el och bredband, uppgick till 8 560 kronor i månaden.

Nämnden förpliktigade därför bostadsrättsägarna att återbetala andrahandshyresgästerna 7 600 kronor.

Hovrätten konstaterar att nämnden vid sin bedömning inte beaktat tv-abonnemanget trots att detta vitsordats av hyresgästerna. Dessutom kunde bostadsrättsägarna styrka att elkostnaden varit högre.

Hovrätten sänker därför det belopp som bostadsrättsägarna ska återbetala till 5 855 kronor.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons