Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hyresfastighet i Sverige gör pensionär i utlandet obegränsat skattskyldig


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

 

En man, som ursprungligen kommer från ett annat land, flyttade till Sverige för ett antal år sedan och blev senare också svensk medborgare. Han skaffade en hyresfastighet här och bosatte sig också i en lägenhet i samma hus.

Under de tre senaste åren har mannen tillbringat endast ett fåtal dagar i Sverige och han bestämde sig för att flytta utomlands. Han kommer att behålla fastigheten men tänker hyra ut lägenheten som han själv disponerat, för att istället hyra en lägenhet i utlandet och där ”leva pensionärsliv”.

Förutom inkomsten av fastigheten, som förvaltas externt, kommer mannen att få pensionsinkomster, men han saknar ytterligare anknytning till Sverige.

Mannen vände sig till Skatterättsnämnden för att få veta om han efter utflyttningen kommer att anses som obegränsat skattskyldig här. Enligt Skatteverket uppgår hyresfastighetens taxeringsvärde till cirka 40 miljoner kronor. Skatterättsnämnden, SRN, besvarar i förhandsbesked frågan om obegränsad skattskyldighet jakande.

SRN tillmäter i sin bedömning hyresfastigheten avgörande betydelse och framhåller att innehavet av denna är en stark anknytningsfaktor till Sverige.

 

 

Foto: Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons