Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Huvudmannen i det stora kokainmålet släpptes av hovrätten – efter över tre år i häkte



 

Huvudförhandlingen i Svea hovrätt har avslutats och domen i målet är planerad till den 26 juni men idag på eftermiddagen beslutade alltså hovrätten att 41-åringen skulle släppas.

– Det här är någonting som vi har kommit fram till sedan huvudförhandlingen är avslutad, säger hovrättsrådet Niklas Wågnert till Dagens Juridik.

– Hovrätten anser att det inte längre finns skäl att hålla honom häktad. Skälen för detta kommer vi att redovisa i samband med att domen avkunnas.

En av åklagarna i målet, Hans-Jörgen Hanström, säger till TT:

– Vi har ingen utförlig motivering från hovrätten så det är svårt att ge någon kommentar. Men det tyder på att nästan allt ogillas, det är ganska sannolikt.

41-åringen greps år 2010 sedan den svenska polisen genomfört en av sina största under-cover-operationer någonsin i samarbete med utländsk polis. Han har sedan dess suttit häktad – i alltså mer än tre år.

De båda rättegångarna har kantats av en mycket infekterad stämning mellan åklagarna från Internationella åklagarkammaren och försvararsidan.

Stark kritik har också riktats mot de långa häktningstiderna och en av de medåtalade männen – som i tingsrätten dömdes till åtta års fängelse – släpptes redan förra året av hovrätten eftersom man ansåg att häktningstiden var oproportionerligt lång.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons