Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hovrättschef kritiserar domarnas arbetsbelastning



Fredrik Wersäll, tidigare bland annat justitieråd och riksåklagare, är sedan april ny chef för Svea hovrätt.

På Dagens Nyheters debattsida riktar han i dag hård kritik mot regeringens prioriteringar vad gäller rättsskipningar.

”I Svea hovrätt sitter ofta domare i huvudförhandling fyra dagar i veckan. Det säger sig självt att utrymmmet för att skriva välmotiverade och utförliga domar därmed blir lidande. Dessutom blir många mål lidande” skriver Fredrik Wersäll.

Bakgrunden är de senaste månadernas rapporter om att åklagarmyndigheten måste göra ekonomiska åtstramningar samtidigt som domstolarna tvingas lägga många mål på hög. Fredrik Wersäll varnar för att regeringens politiska mål att Sverige ska ha 20 000 poliser kan få allvarliga följder.

”Eftersom inte några pengar avsatts till rättsväsendet i övrigt för den utveckling som det kan leda till kan konsekvenserna i stället bli att målen läggs på hög, parter inte får sina mål prövade inom rimlig tid och bevisning går förlorad”, skriver han.

 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons