En 31-årig man åtalades för våldtäkt efter en fest år 2013. En kvinna som hade somnat på hans soffa berättade att hon hade vaknat av att mannen smekte och penetrerade hennes underliv med sina fingrar.
Kvinnan upptäckte också att hennes strumpbyxor, trosor och body var sönderklippta i grenen.
Mannen förnekade brott. Han sa att han hade varit mycket berusad och att han inte hade något minne av det kvinnan berättade.
Södertörns tingsrätt ansåg att det som kvinnan hade sagt är trovärdigt och att hennes redogörelse också får styrks av det som vittnen kunnat berätta.
Domstolen ansåg det bevisat att kvinnan hade sovit djupt och att hon befunnit sig i ett hjälplöst tillstånd när övergreppet ägde rum. Det var också styrkt att övergreppet hade varit möjligt eftersom mannen klippt upp hennes kläder.
Mannen dömdes därför för våldtäkt till fängelse i två år.
Svea hovrätt ändrar nu tingsrättens dom.
Hovrätten redogör i sina domskäl för kvinnans berättelse:
”Det tog en stund för henne att vakna och förstå vad som hände. Hon kände fingrar innanför blygdläpparna, längs hela underlivet. Det ströks fram och tillbaka och pillades runt med i alla fall två fingrar. När hon var vaken kände hon fingrar vid slidmynningen. För att det ska kännas som det gjorde, det kändes rått och tomt innanför slidmynningen, måste det ha varit någonting inuti slidan.”
Hovrätten fortsätter:
”Enligt hovrättens mening har MÄ (kvinnan) lämnat trovärdiga och även tillförlitliga uppgifter om att X (den tilltalade) har berört hennes könsorgan, bland annat innanför blygdläpparna vid slidmynningen, med ett eller flera fingrar. MÄ har däremot inte lämnat tydliga uppgifter om att X har fört in sina fingrar inuti hennes slida. Hennes uppfattning att så måste ha skett framstår för hovrätten som en slutsats hon själv dragit om vad som har hänt medan hon sovit eller under uppvaknandet, utifrån att det efteråt kändes ’rått och tomt’ i slidan.”
Den sexuella beröring som är bevisat innefattar därför inte penetration och kan enligt hyovrätten därför inte sägas vara en handling som kan jämföras med samlag på det sätt som krävs för att det ska kunna bedömas som våldtäkt.
Hovrätten dömer istället mannen för sexuellt tvång. Domstolen slår dock fast att det handlar om ett allvarligt brott.
”… särskilt med tanke på att gärningen utförts på en skyddslös person och dessutom innehållit ett särskilt kränkande inslag genom att flera lager av målsägandens kläder skurits eller klippts upp.”
Mannen döms till fängelse i åtta månader och till att betala skadeståndet på knappt 58 000 kronor.
Foto: Björn Larsson Ask/TT