Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hovrätten sänker påföljd i omfattande sexualbrottsmål



Foto: Karin Malmhav/SvD/TT

Kristianstads tingsrätt dömde den 15 februari 2022 en man till 17 års fängelse för grov våldtäkt, våldtäkt, människohandel och grov kvinnofridskränkning.
Även hovrätten dömer mannen enligt samtliga åtalspunkter men sänker straffet till fängelse i 11 år. 

Kristianstads tingsrätt dömde den 15 februari 2022 en 54-årig man för människohandel, grov kvinnofridskränkning, 13 fall av grov våldtäkt och två fall av våldtäkt. Domen har överklagats av mannen, åklagaren och målsäganden. Hovrätten än drar tingsrättens dom och dömer mannen för sju fall av grov våldtäkt, sju fall av våldtäkt, sexuellt övergrepp, grovt koppleri, människohandel och grov kvinnofrids­kränkning.

Åtalen avser en rad påstådda gärningar som den 54-årige mannen ska ha begått mot målsäganden under tiden september 2019 – december 2020.

Hovrätten bedömer målsäganden som alltigenom trovärdig och lägger liksom tingsrätten hennes berättelse till grund för sin bedömning. Hovrätten dömer därför mannen till ansvar för brott enligt samtliga åtalspunkter. I förhållande till tingsrättens domslut har alltså vissa gärningar rubricerats som lindrigare brott.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Martin Borgeke Fd justitieråd

Uppsåtsfrågan än en gång

Knappast någon fråga inom straffrättens allmänna del har diskuterats lika mycket som den som gäller vad uppsåt närmare bestämt är. I flera rättsfall har uppsåtet varit centralt, men en prövning av om uppsåt har förelegat har gjorts av HD också i många mål där prejudikatfrågan har varit en annan. En iakttagelse är att tingsrätter och hovrätter inte alltid tillämpar läran om uppsåt på ett sätt som stämmer med HD:s praxis och den uttolkning av uppsåtsbegreppet som har gjorts i doktrinen. Martin Borgeke belyser här den senaste utvecklingen.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Systematiskt utsatt målsäganden för brott

I likhet med tingsrätten anser hovrätten att den samlade brottsligheten har ett mycket högt straffvärde. Enligt hovrätten har mannen under mer än ett års tid återkommande och systematiskt utsatt målsäganden för brott.

”N.N har visat stor hänsynslöshet mot målsäganden. Han har med otillbörliga medel styrt över målsägandens tillvaro och utnyttjat henne sexuellt och ekonomiskt. Målsäganden har befunnit sig i en mycket utsatt och närmast tvångsliknande situation som har trappats upp under tiden som brottsligheten har pågått. Under hela brottsperioden har målsäganden levt med rädsla för att bli bestraffad, bl.a. genom sexuella övergrepp och hot om att släkt och vänner skulle får reda på vad hon gjort. Brottsligheten har lett till att målsäganden fått svåra psykiska skador”.

Vittnesmål

Vittnesmålen från släkt och vänner till målsäganden ger sammantaget en bild av att 54-åringen var dominerade och kontrollerade målsäganden.

Straffvärdet för den samlade brottsligheten bedöms motsvara fängelse i 11 år.

– Hovrätten ser allvarligt på de brott som mannen döms för men straffvärdet är lägre än vad tingsrätten kommit fram till. Som jämförelse kan nämnas att Högsta domstolen dömde ut tolv års fängelse i ett mål som bland annat avsåg omkring 100 fall av grov våldtäkt mot barn begångna under nästan fem års tid, säger hovrättsrådet Katarina Persson.

Tidigare dömd

När mannen började göra sig skyldig till brott mot målsäganden hade han varit på fri fot i mer än fem år efter villkorlig frigivning från ett tidigare fängelsestraff. Enligt hovrätten ligger den tidigare brottsligheten så långt tillbaka i tiden att den enligt vägledande praxis inte ska beaktas i skärpande riktning vid bestämmandet av fängelsestraffets längd.

Mannen ska betala skadestånd till målsäganden med 575 000 kronor. Han ska vara häktad tills fängelsestraffet får verkställas.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons