Hovrätten: Julian Assange ska vara fortsatt häktad i sin utevaro – åklagarens ”passivitet” bruten

Det blir ingen ny häktningsförhandling och Julian Assange ska vara fortsatt häktad i sin utevaro. Det beslutade Svea hovrätt idag som anser att utredningens "tidigare passivitet" har brutits av de aktiviteter som överåklagare Marianne Ny har vidtagit för att kunna förhöra Julian Assange på Ecuadors ambassad i London.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.