Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hovrätt fastställer fällande dom i hetsmål


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Mannen var ansvarig utgivare för gruppen Svenska Motståndsrörelsen, som i april 2009 tryckte upp klistermärken med texten ”Sveriges kvinnor våldtas,  vad gör du åt det?” samt en karikatyrbild av en man av utländsk härkomst med huvudet i en repögla.

Mannen menade att syftet med klistermärket var att vända sig mot brottet våldtäkt, inte att peka ut invandrare. Skaparen av karikatyren menade vidare att han inte fått några instruktioner gällande våldtäktsmannens etnicitet samt att han inte heller haft några sådana tankar.

En tryckfrihetsjury menade att klistermärkena utgjorde hets mot folkgrupp.

Tingsrätten fann att kombinationen av texten och bilden uttryckte missaktning mot invandrare då budskapet som förmedlades var att invandrare var våldtäktsmän. Vidare måste mannen, som erkänt att det var han som bestämt textinnehållet på klistermärkena, ha varit medveten om det invandrarfientliga budskapet.

Tingsrätten dömde därför mannen för tryckfrihetsbrottet hets mot folkgrupp, dock ringa brott med hänsyn till den begränsade spridningen. Tingsrätten konstaterade därefter att mannen i maj 2009 dömts till en månads fängelse för bland annat olaga hot och vapenbrott varför rätten fann att det tidigare utdömda fängelsestraffet även skulle omfatta hets mot folkgrupp.

Hovrätten instämmer i tingsrättens bedömning och fastställer nu tingsrättens dom.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons