Debatten, som arrangerades av Legally Lady, hölls på Stacken i Stockholm. Temat för debatten var hur könsfördelningen på höga poster inom juridiken ska kunna jämnas ut. Frida Bogenkrans, student och skribent på Dagens Juridik och Kristina Lidehorn, chefsjurist vid TV4, var överens om att posterna är ojämnt fördelade, men inte om vem som bär ansvaret för detta.
Lidehorn, som har ett förflutet på Setterwalls, menar att kvinnor och män har olika möjligheter i näringslivet. Vidare menar hon att ojämnheten är ett resultat av en strukturell diskriminering. Hon hävdar att detta beror på att affärsmodellen på advokatbyråer är uppbyggda efter en manlig struktur. Hon menar att det inte individen själv som bär ansvaret utan advokatbyråerna.
Frida Bogenkrans menar att hon aldrig märkt av någon strukturell diskriminering. Att lägga över ansvaret för sin egen yrkesframgång på samhället är ett misstag, menar hon. Bogenkrans menar att ansvaret ligger på individen själv, och att nyckeln till förändring ligger i hur kvinnliga jurister ser på sig själva och sin situation.
Bild: Anna Persson