Åsa Erlandsson har utsetts till MP för Stockholmskontoret efter 12 år på Setterwalls. Hon ingår i byråns arbetsrättsgrupp och är särskilt inriktad mot arbetsrättsliga tvister. Hon har bland annat företrätt arbetsgivare och andra i tvister rörande diskriminering.
– Det känns både roligt och spännande, säger hon om den nya befattningen.
– Setterwalls är en byrå med anor, men vi har också haft en mycket god tillväxt de senaste åren och vi har mycket höga ambitioner inför framtiden, säger Åsa Erlandsson.
Åsa Erlandsson tog sin jur. kand. 1994. Efter tingsmeritering och några år som tingsrätts- och hovrättsfiskal började hon på Setterwalls, där hon arbetat sedan 1998.
Som MP ingår hon i Setterwalls ledningsteam, som leds av vd Joakim Edoff.
– Efter ett händelserikt 2009 där Setterwalls varit involverat
i flera av de mest spännande affärerna blickar vi nu framåt mot ett år med fortsatt verksamhetsutveckling, säger Joakim Edoff.
– I detta arbete spelar Åsa Erlandsson en viktig roll som ledare för vårt största kontor och jag ser mycket fram emot att få jobba närmare med henne.